skip navigation
Wcdc logo 2014  2

Three wrestlers from DC Placed 6th on Saturday at the 2017 National Prep Tournament!

2017 National Prep Results - DC Brings Home 3 Prep All-Americans!

02/26/2017, 9:00am EST
By Admin

Luke Kowalski, 106lbs, Nathan Thacker, 138 lbs, and Brian Hennessy, 195lbs, Place 6th!

Sunday, February 26, 2017

Three wrestlers from DC, Luke Kowalski, 106lbs, St. John's, Nathan Thacker, 138 lbs, Gonzaga and Brian Hennessy, 195lbs, St. John's, placed 6th on Saturday at the 2017 National Prep Tournament!

See below for full results.  DC wrestlers are in bold blue font.  DC Metro area wrestlers are in bold font.

Reprinted in part from FloWrestling:

Blair won all 12 of their medal matches to pull away from Wyoming Seminary and win yet another National Preps title. They went 4-0 in head-to-heads with the Blue Knights in the final round, including winning all three with the finals. Khamari Whimper won Tennessee's first National Prep title since 1971 and was given Outstanding Wrestler for it. Whimper joined Zach Sherman, Philip Conigliaro, Bailey Thomas, Chase Singletary and Seth Janney in closing out their high school careers with prep titles. Chris Cannon, Andrew Merola, Ryan Karoly, Michael Beard, Singletary and Janney all won their second titles.

 

Final Team Scores

1. Blair Academy - 306.

2. Wyoming Seminary - 276

3. Malvern - 227.5

4. Mt St Joseph - 116

5. St. Christophers - 104

6. McDonogh - 99.5

7. St. Pauls - 94.5

8. Benedictine - 84.5

9. St. Benedict's - 78

10. McCallie - 69

Final Results

106: Drew Munch (Wyoming Seminary) MD Chris Barnabae (Mt St Joseph), 15-6

113: Trevor Mastrogiovanni (Blair) DEC Moasha Schwartz (Wyoming Seminary), 7-5 SV

120: Beau Bartlett (Wyoming Seminary) DEC King Sandoval (St. Mary`s Ryken), 6-2

126: Chris Cannon (Blair) DEC Jack Davis (Wyoming Seminary), 9-8 UTB

132: Zachary Sherman (Blair) DEF Jake Riegel (Wyoming Seminary)

138: Malcom Robinson (Blair) DEC Paul Crane (Malvern), 2-1 TB2

145: Philip Conigliaro (Belmont Hill) DEC Josh Wyland (Benedictine), 1-0

152: Bailey Thomas (Good Counsel) DEC Mason Reiniche (Baylor), 8-6 UTB

160: Andrew Merola (Blair) DEC Jackson Turley (St. Christophers), 5-4

170: Khamari Whimper (Baylor) DEC Dale Tiongson (St. Paul`s Boys-md), 9-5 SV

182: Ryan Karoly (Malvern) DEC Aj Pedro (Phillips Exeter), 3-2

195: Michael Beard (Malvern) TF Yaraslau Slavikouski (Nmh), 20-5 5:32

220: Chase Singletary (Blair) MD Brady Gilliland-Daniel (Good Counsel), 10-0

285: Seth Janney (Malvern) F River Henry (Mccallie), 4:48

3rd Place

106: Dalton Harkins (Malvern) DEC Blair Orr (Episcopal Ac), 2-0 SV

113: Shane Hanson-ashworth (Malvern) DEC Noah Miller (Trinity Christian), 4-3

120: Michael Madara (Blair) DEC Paul Truntich (Arch Spalding), 3-1

126: Mark Salvatore (Malvern) DEC Nathanil White (Dematha), 2-1

132: Kyle Gorant (Hill) DEC Shawn Orem (Mt St Joseph), 4-3

138: Imran Heard (St. Paul`s Boys-md) DEC Trevor Brown (Cba), 6-5

145: Ethan Krause (Georgetown Prep) DEC Quinn Devaney (Mcdonogh), 5-1

152: Julian Ramirez (Blair) F Darwin Pena (St. Benedict`s), 1:47

160: Darrien Roberts (Wyoming Seminary) DEC Jeff Klenk (Malvern), 3-2

170: Leonardo Tarantino (Blair) DEC Tanner Hood (St. Christophers), 5-1

182: Austin Cooley (Wyoming Seminary) DEC Jack Parr (St. Paul`s Boys-md), 3-3 TB1

195: Nick Mosco (Blair) DEC Jt Correl (Wyoming Seminary), 5-4

220: Chris Kober (Haverford) DEC Colin Lawler (Kinkaid), 2-1

285: Dan Herman (Wyoming Seminary) DEC Pj Mustipher (Mcdonogh), 5-2

5th Place

106: Nick Incontrera (Blair) F Luke Kowalski (St. Johns College), 2:07

113: Hayden Brown (Phillips Exeter) DEC Jack Bruce (Kiski), 7-2

120: Gabriel Elkin (Mba) DEC Henry Hague (Malvern), 2-1

126: Gray Hart (St. Christophers) DEC Ray Eason (Father Ryan), 6-1

132: Deshawn Herbert (St. Benedict`s) DEC Caden Mareno (Mcdonogh), 4-2

138: Benny Baker (Wyoming Seminary) DEC Nathan Thacker (Gonzaga), 5-2

145: William Kaiser (Blair) M FOR Aurelius Dunbar (Mercersburg), 0-0 0:00

152: Ethan Dendy (Mccallie) M FOR Zach Phillips (Mt St Joseph), 0-0 0:00

160: Isaiah Bailey (Tabor) FOR Corneilus Schuster (Mt St Joseph)

170: Jake Hendricks (Wyoming Seminary) DEC Justin Henry (Mt St Joseph), 3-2 UTB

182: David Schultz (Mt St Joseph) DEC Jack Wimmer (Mcdonogh), 5-

195: Noah m Kalishman (St. Paul`s Boys-md) F Brian Hennessy (St. Johns College), 4:54

220: Mansur Abdul-Malik (Wyoming Seminary) F Michael Okaro (St. Benedict`s), 0:13

285: Thomas Gates (Georgetown Prep) DEC Will Hare (Hill), 3-1 SV

7th Place

106: Ryan Shepherd (Haverford) DEC Gabe Slate (Benedictine), 2-1

113: Sal Jones (Li Lutheran) DEC Brandon Seidman (Germantown), 4-2 SV

120: Connor Alexander (St. Christophers) DEC Luke Harvich (Cape Henry), 6-3

126: Rick Couch (Arch Spalding) DEC James Jesuroga (Liberty Chr-tx), 2-1

132: Brock Herring (Mccallie) F Brady Biller (Benedictine), 4:34

138: Wilfredo Gil (St. Benedict`s) DEC Brendon Gallagher (Landon), 3-2

145: Nick Goray (Arch Spalding) DEC Bryce Wittman (Mba), 3-0

152: Kieran Duggan (Wyoming Seminary) MD Joshua Laubach (Arch Curley), 13-5

160: Aryemis Brown (Bullis) F Nick Konovalchik (Brooks), 3:32

170: Garrett Kappes (Mcdonogh) DEC Nicholas Florschutz (Malvern), 5-1

182: Judah Duhm (Mccallie) DEC Carter Davis (St. Christophers), 7-4

195: Jeffrey Thompson (Trinity-pawling) F Michael Spirito (Springside Cha), 0:31

220: George Hooker (Father Ryan) DEC Hannis Boehning (Rye Cds), 3-2 SV

285: Tunde Sogo (Germantown Friends) F Darryl `dt` Badley (St. Christophers), 4:24

Tag(s): News